Förtroendevalda hos oss

Kommunfullmäktige

Mandatperiod: 2022-10-15 - 2026-10-14

Kommunfullmäktige är kommunens högsta beslutande organ och kan jämföras med en lokal riksdag. De 51 ledamöterna i Partille utses i allmänna val. Om du vill läsa handlingar protokoll från fullmäktiges möten hittar du dem på www.partille.se/fullmaktige

Uppdrag (78 st)

EfternamnFörnamnPartiUppdragOrdningsnummer
Tréville Timothy SD Ledamot 23
Algotsson Johnstone Adam M Ledamot 6
Kristensson Johanna V Ersättare 74
Kristoffersson Daniel S Ledamot 33
Ekwall Tom M Ledamot 13
Kronberg Hadar M Ledamot 11
Bogeblad Maria V Ledamot 42
Hennig Tobias MP Ledamot 47
Kaufman Samuel M Ordförande 1
Edlund Erik L Ledamot 19
Stedt Tony C Ledamot 51
Holmqvist Christina S 1:e Vice ordförande 2
Mashhadi Farahani Parmida S Ledamot 35
Björhag Anne KD Ersättare 59
Söderberg Kristina M Ledamot 12
Lindquist Mikael MP Ledamot 46
Meller Greta M Ledamot 14
Westlund Per-Åke S Ledamot 34
Sjögren Gun SD Ledamot 25
Hesse Marith M Ledamot 3
Johansson Björn SD Ledamot 28
Johansson Linus V Ledamot 41
Danielsson Emma MP Ledamot 45
Raask Marie S Ledamot 36
Carlsson Susanne S Ledamot 40
Carlsson Thorbjörn S Ledamot 29
Karlsson Martin S Ledamot 31
Odeholm Bengt S Ersättare 68
Moberg Ulla-Carin MP Ersättare 77
Lennartsson Mats M Ersättare 52
Selander Lars V Ledamot 44
Strand Anna C Ledamot 48
Suvén Adrian SD Ledamot 27
Orlic Silvana S Ersättare 71
Öjeborn Berndt C Ersättare 78
Johansson Ylva V Ledamot 43
Nilsson Kerstin S Ersättare 69
Nord Anette KD Ledamot 17
Midby Anders KD Ledamot 16
Kihlberg Veronika S Ledamot 38
Persson Per-Axel S Ersättare 67
Norberg Jan S Ledamot 37
Mårdbrink Jonas M Ledamot 4
Kristoffersson Katarina Bosetti S Ledamot 30
René Inger M Ledamot 9
Jägerholm Tina C Ersättare 79
Spånér Anders KD Ledamot 18
Willemoth Inger KD Ersättare 60
Persson Eva M Ledamot 15
Asadian Strandman Isabelle S Ledamot 32
Olsson Ruppel Mattias M Ersättare 53
Stenberg Eva-Christine L Ledamot 21
Blazenin Martina M Ersättare 54
Dovstrand Matz SD Ledamot 22
Rushiti Berat L Ersättare 62
Klevbrant Ulf SD Ledamot 26
Johansson Jerry S Ledamot 39
Eriksson Yasmine SD Ersättare 65
Nilsson Robert S Ersättare 70
Paparizou Rita M Ledamot 10
Neuman Claes L Ledamot 20
Holmertz Helena SD Ledamot 24
Walting Mikael SD Ersättare 64
Blomberg Anna C Ledamot 49
Fast Torstensson Angela M Ledamot 5
Ulander Sebastian M Ersättare 58
Sellberg Fredrik L Ersättare 61
Sales Stefan SD Ersättare 66
Sandahl Ingemar M Ersättare 56
Bjärnteg Eleonor SD Ersättare 63
Neuman Monika M Ersättare 57
Brännström Katarina S Ersättare 73
Natt och Dag Otto M Ledamot 7
Aliyev Turan C Ledamot 50
Hesse Björn M Ledamot 8
Olsson Karin MP Ersättare 76
Karlsson Bennerth V Ersättare 75
Olsen Jörgen M Ersättare 55