Förtroendevalda hos oss

Kommunfullmäktige

Mandatperiod: 2022-10-15 - 2026-10-14

Kommunfullmäktige är kommunens högsta beslutande organ och kan jämföras med en lokal riksdag. De 51 ledamöterna i Partille utses i allmänna val. Om du vill läsa handlingar protokoll från fullmäktiges möten hittar du dem på www.partille.se/fullmaktige

Uppdrag (77 st)

Efternamn Förnamn Parti Uppdrag Ordningsnummer
Kaufman Samuel Moderata samlingspartiet Ordförande 1
Holmqvist Christina Arbetarpartiet Socialdemokraterna 1:e Vice ordförande 2
Hesse Marith Moderata samlingspartiet Ledamot 3
Mårdbrink Jonas Moderata samlingspartiet Ledamot 4
Fast Torstensson Angela Moderata samlingspartiet Ledamot 5
Algotsson Johnstone Adam Moderata samlingspartiet Ledamot 6
Natt och Dag Otto Moderata samlingspartiet Ledamot 7
Hesse Björn Moderata samlingspartiet Ledamot 8
René Inger Moderata samlingspartiet Ledamot 9
Paparizou Rita Moderata samlingspartiet Ledamot 10
Kronberg Hadar Moderata samlingspartiet Ledamot 11
Söderberg Kristina Moderata samlingspartiet Ledamot 12
Ekwall Tom Moderata samlingspartiet Ledamot 13
Meller Greta Moderata samlingspartiet Ledamot 14
Persson Eva Moderata samlingspartiet Ledamot 15
Midby Anders Kristdemokraterna Ledamot 16
Nord Anette Kristdemokraterna Ledamot 17
Spånér Anders Kristdemokraterna Ledamot 18
Edlund Erik Liberalerna Ledamot 19
Rushiti Berat Liberalerna Ledamot 20
Stenberg Eva-Christine Liberalerna Ledamot 21
Dovstrand Matz Sverigedemokraterna Ledamot 22
Tréville Timothy Sverigedemokraterna Ledamot 23
Holmertz Helena Sverigedemokraterna Ledamot 24
Sjögren Gun Sverigedemokraterna Ledamot 25
Walting Mikael Sverigedemokraterna Ledamot 26
Eriksson Yasmine Sverigedemokraterna Ledamot 27
Bjärnteg Eleonor Sverigedemokraterna Ledamot 28
Carlsson Thorbjörn Arbetarpartiet Socialdemokraterna Ledamot 29
Kristoffersson Katarina Bosetti Arbetarpartiet Socialdemokraterna Ledamot 30
Karlsson Martin Arbetarpartiet Socialdemokraterna Ledamot 31
Asadian Strandman Isabelle Arbetarpartiet Socialdemokraterna Ledamot 32
Kristoffersson Daniel Arbetarpartiet Socialdemokraterna Ledamot 33
Westlund Per-Åke Arbetarpartiet Socialdemokraterna Ledamot 34
Mashhadi Farahani Parmida Arbetarpartiet Socialdemokraterna Ledamot 35
Raask Marie Arbetarpartiet Socialdemokraterna Ledamot 36
Norberg Jan Arbetarpartiet Socialdemokraterna Ledamot 37
Kihlberg Veronika Arbetarpartiet Socialdemokraterna Ledamot 38
Johansson Jerry Arbetarpartiet Socialdemokraterna Ledamot 39
Carlsson Susanne Arbetarpartiet Socialdemokraterna Ledamot 40
Johansson Linus Vänsterpartiet Ledamot 41
Bogeblad Maria Vänsterpartiet Ledamot 42
Johansson Ylva Vänsterpartiet Ledamot 43
Kristensson Johanna Vänsterpartiet Ledamot 44
Danielsson Emma Miljöpartiet de gröna Ledamot 45
Lindquist Mikael Miljöpartiet de gröna Ledamot 46
Hennig Tobias Miljöpartiet de gröna Ledamot 47
Strand Anna Centerpartiet Ledamot 48
Blomberg Anna Centerpartiet Ledamot 49
Aliyev Turan Centerpartiet Ledamot 50
Stedt Tony Centerpartiet Ledamot 51
Lennartsson Mats Moderata samlingspartiet Ersättare 52
Olsson Ruppel Mattias Moderata samlingspartiet Ersättare 53
Blazenin Martina Moderata samlingspartiet Ersättare 54
Olsen Jörgen Moderata samlingspartiet Ersättare 55
Sandahl Ingemar Moderata samlingspartiet Ersättare 56
Ulander Sebastian Moderata samlingspartiet Ersättare 57
Dayal Jasmit Moderata samlingspartiet Ersättare 58
Björhag Anne Kristdemokraterna Ersättare 59
Willemoth Inger Kristdemokraterna Ersättare 60
Westh Annika Liberalerna Ersättare 61
Carlsson Per Liberalerna Ersättare 62
Sales Stefan Sverigedemokraterna Ersättare 63
Edenström Lars Sverigedemokraterna Ersättare 64
Thorell Carl Sverigedemokraterna Ersättare 65
Persson Per-Axel Arbetarpartiet Socialdemokraterna Ersättare 67
Odeholm Bengt Arbetarpartiet Socialdemokraterna Ersättare 68
Nilsson Kerstin Arbetarpartiet Socialdemokraterna Ersättare 69
Nilsson Robert Arbetarpartiet Socialdemokraterna Ersättare 70
Orlic Silvana Arbetarpartiet Socialdemokraterna Ersättare 71
Brännström Katarina Arbetarpartiet Socialdemokraterna Ersättare 73
Karlsson Bennerth Vänsterpartiet Ersättare 74
Lundgren Sofia Vänsterpartiet Ersättare 75
Olsson Karin Miljöpartiet de gröna Ersättare 76
Moberg Ulla-Carin Miljöpartiet de gröna Ersättare 77
Öjerborn Berndt Centerpartiet Ersättare 78
Jägerholm Tina Centerpartiet Ersättare 79